REMEN I CRNI PAS

SVEČANI DODACI NARODNOJ NOŠNJI
  • Remen

Remen se izrađivao od crnog platna nazvanog glot. Bio je širok deset centimetara, a dugačak ovisno o širini struka žene koja ga je nosila. U platno se, cik-cak tehnikom šivanja, umetalo domaće platno, da remen čvršće stoji oko struka. Kopčao se sa strane struka kopčama zvanim dedek i babica, a preko njega se vezao pas. Pokrivao je struk žene na mjestu gdje rubača prekriva oplećek.

  • Crni pas (pojas)

Crni pas je crna tkanica koja opasuje ženu u struku prekrivajući ga na mjestu gdje se oplećek, rubača i fertun spajaju. Pas se izrađivao strojno, od crnog pamuka ili crne vunice – sintetičkog konca. Stariji su primjerci pasa bili kraći, do dva metra, a noviji duži, do tri metra, oba široka 5 – 7 cm. Na kraju pasa, pamuk ili vunica bili su rascofani, odnosno pas nije bio porubljen. Zamotan oko struka dva puta, pas je prekrivao remen te se vezao, a ostatak pasa slobodno je visio uz tijelo. Pas je obično padao uz tijelo na lijevu ili desnu stranu. Sprijeda se nosio u prijašnja vremena, no u novije se vrijeme napustilo takvo nošenje pasa.