DEBELO RUBJE OPĆENITO

DEBELO RUBJE

Debelim rubjem u samoborskom kraju zovu narodnu nošnju izrađenu od domaćeg platna.

Osnova domaćem platnu u samoborskom kraju bili su niti lana i konoplje koje su seoska domaćinstva dobivala iz biljaka koje su sami sijali na svojim poljima. U tkanje se dodavao i kupovni pamuk pa je takvo platno bilo cjenjenije. Narodne nošnje – debelo rubje, bile su ukrašavane bijelim, crvenim ili crnim pamukom pri tkanju utkanim u platno. Osim pamuka, u platno se utkivala i mulina (višebojni konac) u crvenoj, plavoj, narančastoj, žutoj ili zelenoj boji.

U obiteljima se i danas čuvaju narodne nošnje 19.stoljeća ( starinska rubja ) i narodne nošnje nastale u 20.stoljeću.

Danas se debelo rubje može vidjeti najčešće na udanim ženama koje ga nose prigodno, u procesijama, na hodočašćima i vjerskim svečanostima u našim crkvama, ali i sve više na raznim manifestacijama u gradu.