KRALUŠ / KRALUŽ

SVEČANI DODACI NARODNOJ NOŠNJI

Samoborski pleteni kraluš ogrlica je koju su djevojke i žene nosile ispod vrata u svečanim prigodama na svoju narodnu nošnju, debelo rubje, tenko rubje i kiklu. Uz tenko rubje, kraluš su nosile na šlinganu kragnu izrađenu od kupovne čipke, a uz debelo rubje ispod kraluša su išle špice, heklani okovratnici. Kad se kraluš nosio na kiklu, ispod njega se stavljala šlingana kragna, “posuđena” od tenkog rubja. Kraluš se prije pleo nizanjem staklenih zrnaca (perli) na 8, 10 ili 12 lasi (niti) iz konjskog repa bijele boje. Danas se plete na niti strune, a umjesto staklenih zrnaca, koja se teže nabavljaju i skupa su, plete se od plastičnih zrnaca. Kraluši su se pleli ponavljanjem uzorka u najširem dijelu kraluša, obično sedam puta, od kojih su najčešće bile kare, no pleli su se i kraluši na srčeka i križeke. Pod vratom kraluš završava granirom, a ostali dijelovi kraluša su frk, pužek, kućica i đunđ. Kraluš se veže oko vrata, pripijen je uz njega, stegnut panklinom ili metalnom kopčom. Nikako ne smije “visjeti” ispod vrata. Osim svečanog kraluša pletu se i jednostavni kraluši na košic koji su se nosili u manje svečanim prilikama.