ŠPICE I ŠLINGANI KRAGLIN

SVEČANI DODACI NARODNOJ NOŠNJI

Špice
Špice su vrsta svečanog okovratnika koje su se nosile uz debelo rubje. Izrađivale su se ručno, heklanjem, od bijelog pamučnog konca. Špice su se tračkima vezale pozadi na vratu. Preko špica dolazio je kraluš. Najčešće varijante špica bile su bukov list i krivi put.

Šlingani kraglin
Šlingani kraglin bijela je ukrasna kragna, okovratnik nabran na vratu i zakopčan pozadi. Pokrivao je vrat djevojke ili žene. Šlingani kraglin je bio tipično baroknog kroja i izgleda, što je potvrđivalo starost narodne nošnje zvane tenko rubje. Nosio se oko vrata kao dio tenkog rubja, a izgledao je svečano. Uža šlinga dolazila je pod sam vrat, a šira je šlinga padala oko vrata djevojke ili žene. Šlinge su bile spojene u jednu cjelinu malim remenčekom. Na šlingu se stavljao pleteni kraluš koji je u takvoj kombinaciji izgledao svečano i otmjeno