PODVRSTE DEBELOG RUBJA

DEBELO RUBJE

Postoji nekoliko podvrsta debelog rubja, koje je ukrašeno na drugi način. To su beli prebor, šibice, rubeki, anzec, na rože, mašinski našito i na križiće, ali i kombinacije navedenih imena. Oplećek uz debelo rubje, koje se naziva beli prebor, šibice, rubeki i anzec, izvezen je bijelim pamukom, a debelo rubje na rože i mašinski našito ima oplećek s ručno (višebojnim pamučnim koncem, mulinom) ili šivaćom mašinom (mašinski našito) našivenim rožama te drugim stiliziranim biljnim ornamentima koji su kod debelog rubja na križiće našiveni ručno tehnikom križića.

Sve ove podvrste debelog rubja su svečane narodne nošnje, ali su se nosile u manje svečanim prilikama, dakle rjeđe u crkvu, a više za odlazak u Samobor, na plac, sajmište ili drugdje. Također, sve imaju isti kroj, tacline na rukavima oplećka te princip vodoravnih ukrasa na tri pole rubače, po čitavoj širini rubače (jedna pola platna koja dolazi ispod fertuna nije ukrašena), te na obje pole fertuna.