ZIMSKI DODACI NARODNOJ NOŠNJI

SVEČANI DODACI NARODNOJ NOŠNJI

Surka

Surka je ženski zimski kaput, izrazito zvonolikog oblika. Na crno su sukno bile prišivene šire pozamanterijske trake. Podstava je bila od debljeg kupovnog materijala s kvadratičnim uzorkom. Surke su šivali šnajderi.

Debeli vuneni rubec, rubac

Debeli vuneni rubec, rubac, kupljen u trgovini, zamijenio je surku, a nosio se uz debelo i tenko rubje i uz kiklu. Kvadratičnog oblika, ali preklopljen po dijagonali, nosio se ogrnut preko leđa, pa sve do pasa (struka). Mogao je biti različitih boja: bijele, ciglaste, smeđe, crne…, a na krajevima je imao deblje ili sitnije rese. Beli rubec te rupci protkani svilenim nitima, koji su gotovo uvijek bili od finije vune, nosili su se u crkvu u svečanim prigodama, na blagdane. Najčešći je bio smeđi rubec koji se nosio i u crkvu i na plac i u grad. Danas je on nezamjenjiv u zimskim mjesecima uz svečanu narodnu nošnju i kiklu, jer se surke odavna više ne šivaju.