TENKO RUBJE OPĆENITO

TENKO RUBJE

Kad je točno nastalo tenko rubje vjerojatno nikad nećemo saznati, ali prema sjećanjima Evice Vlahović, koja je slušala razgovore svojih najstarijih ukućana, taj je tip samoborske narodne nošnje sigurno postojao u prvoj polovici 19. stoljeća. Kupovno platno, potrebno za šivanje tenkog rubja, Samoborke su zvale šifon. Platno je bilo fino i gusto tkano, a od njega su vrsne krojačice izrađivale tenko rubje, tip nošnje koji je pratio krojeve debelog rubja. Djevojke iz seoskih obitelji udavale su se u tenkom rubju, a kasnije bi ga, kao žene, čuvale i nosile samo za najveće blagdane kao što su Božić, Uskrs, Tijelovo, Duhovi i Velika Gospa. Na vjerskim svečanostima, djevojke su uz tenko rubje na glavu stavljale samoborski venec, a nakon udaje venec su zamijenile rupcem vezanim ispod brade, a ispod rupca uvijek su nosile kapicu. Do danas se sačuvao taj tip narodne nošnje i nikada nije nestao iz prigodnog nošenja na vjerskim svečanostima, vjenčanjima, manifestacijama u gradu, školskim priredbama i slično.